Vliegtuigspotters wijken uit vanwege tijdelijke baansluiting Eindhoven Airport in 2027

Van 1 februari tot 19 juli 2027 ligt het vliegverkeer van en naar Eindhoven Airport stil. In die periode wordt de start- en landingsbaan gerenoveerd. Voor organisaties en bedrijven die veel gebruikmaken van de luchthaven vraagt de tijdelijke sluiting om een andere manier van reizen in die periode. Maar ook sommige niet-reizigers moeten gedurende die tijd omdenken. Zo kan vliegtuigspotter Ian Hinten (17) voor zijn passie tijdelijk niet op Eindhoven Airport terecht.

Tijdens de renovatie wordt de start- en landingsbaan verbreed. Verder komt er onder andere een nieuwe taxibaan en extra baanverlichting. Zo wordt de start- en landingsbaan nog beter geschikt gemaakt voor de toekomst.

Een toekomst waarin Ian uit Best nog heel wat vliegtuigen hoopt te spotten. Hij spot sinds 2022. Hij trok destijds met een oude Casio camera naar de luchthaven, volgde vliegverkeer op Flightradar en diverse sites en leerde van collega-spotters veel over luchtvaart.

Boeing 747-200

“Een klassieke Boeing 747-200, the Queen of the skies.” Vliegtuigspotter Ian hoeft er niet lang over na te denken. Dat vliegtuig staat bovenaan zijn lijstje ‘nog te fotograferen’. “Het klassieke Jumbojet silhouet, de grootte, en het prachtige geluid van de eerste generatie straalmotoren. Ik vind het een prachtig en bijzonder toestel; ook omdat er op de wereld nog maar vijftien van zijn.”

Uitwijken

De fervent vliegtuigspotter is zo’n twee keer per week te vinden op het dak van parkeergarage P4: z’n favoriete spotplek. Het liefst spot hij samen met vriend Rares Bejinaru (19) die net als Ian zo veel mogelijk vrije tijd besteedt aan vliegtuigspotten. Maar van 1 februari tot 19 juli 2027 kunnen Ian, Rares en andere vliegtuigspotters vanwege werkzaamheden aan de start- en landingsbaan niet terecht op Eindhoven Airport. Ian: “Dat wordt uitwijken en reizen naar Schiphol, Maastricht of andere luchthavens.”

Want voor Ian gaat geen dag voorbij zonder vliegtuigen spotten of ‘vliegen’ in z’n flight simulator. Vanwaar de passie voor vliegtuigspotten? “Het is het totaalplaatje; de vorm van vliegtuigen, de livery [bestickering, red.] het geluid van de motoren, de techniek; het is zo knap dat het kan zo’n toestel in de lucht houden.”

Inmiddels is Ian een routinier die met z’n Nikon Z 6 in de aanslag civiele en militaire toestellen fotografeert op Eindhoven Airport en andere vliegvelden. Elke paar weken is hij op Schiphol, regelmatig in Duitsland en hij is vaste vliegtuigspotter tijdens airshows in België. Ook tijdens vakanties staat standaard een spottersdag op het programma.

Antonov 124

Het mooiste vliegtuig dat hij ooit op Eindhoven zag, is de Antonov 124. “Het was vechten om een plekje. We zaten met tientallen spotters uren in de kou en eindelijk was-ie er; dat was echt vet. Hij is eigenlijk best lelijk maar omdat-ie zo groot is, is hij bijzonder.” Ook de afscheidsvlucht van de F16 op Eindhoven staat hem nog helder voor de geest. “Het was slecht weer, we moesten lang wachten en toen was-ie binnen tien seconden weg”, herinnert Ian zich.

Toch was het voor hem het wachten waard omdat er ‘niks mooiers is dan een mooi vliegtuig precies op het juiste moment vastleggen.’ Dat het niet lukte de Air Force One op Schiphol voor de lens te krijgen tijdens de Navo-top vorig jaar was dan ook een tegenvaller. “Die landde op een andere baan, dus die heb ik gemist.”

Ian kijkt er nu al naar uit om na de tijdelijke sluiting in 2027 zijn passie weer dicht bij huis te kunnen volgen. “Vijfenhalve maand geen vliegtuigen in Eindhoven is echt lang.”

Wil je meer weten over de renovatie van de start- en landingsbaan? Blijf op de hoogte via de website.